Od 1 czerwca br nasze stowarzyszenie realizuje kolejne zadania mające na celu przeciwdziałanie zagrożeniom jakimi są uzależnienia od alkoholu, narkotyków oraz wszechobecnych i niestety bardzo popularnych i łatwo dostępnych dopalaczy. Są to projekty realizowane we współudziale finansowym ZARZĄDU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO reprezentowanego przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w Warszawie.
Pierwszym z nich jest Punkt konsultacyjno-interwencyjny „Razem profilaktycznie przeciwko uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży”. W projekcie wezmą udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych Zespołu szkół w Radomyśli, podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Gostchorzy oraz dzieci i młodzież z Wioski dziecięcej SOS w Siedlcach. W ramach projektu zaplanowaliśmy warsztaty grupowe z następującymi tematami:
- Kiedy ciekawość zamienia się w przekleństwo
- Jak konstruktywnie radzić sobie z emocjami?
- Polubić siebie. O wzmacnianiu poczucia własnej wartości.
Jednocześnie dla wszystkich zainteresowanych uruchomiony zostanie dyżur osoby pierwszego kontaktu, możliwość skorzystania z indywidualnych porad psychologicznych i terapeutycznych. Kolejnymi działaniami w ramach niniejszego projektu jest organizacja wyjścia do teatru, udział młodzieży z MOW w Gostchorzy w zajęciach na pływalni oraz dwudniowy rajd rowerowy młodzieży, ich opiekunów oraz członków stowarzyszenia SZANSA.
Drugi projekt, który wsparł Zarząd Województwa Mazowieckiego nosi nazwę „Tama – przeciwko uzależnieniom wśród młodzieży”. W ramach projektu prowadzimy Młodzieżowy Punkt Konsultacyjno- Interwencyjny ” TAMA” ukierunkowany na pomoc dzieciom i młodzieży eksperymentującej z narkotykami oraz zagrożonej uzależnieniem, jak również dla jej rodziców i opiekunów. W ramach projektu zostaną zrealizowane:
- Konferencja ks. Marka Dziewieckiego pt. „Przebaczenie i pojednanie w rodzinach dotkniętych uzależnieniami”.
- Konsultacje indywidualne w Młodzieżowym Punkcie Konsultacyjno- Interwencyjnym „Tama” – udzielanie rodzicom, opiekunom i wychowawcom praktycznych informacji o przebiegu i symptomach uzależnienia u dorastającej młodzieży, wsparcie w rozpoznaniu problemu.
- Konsultacje indywidualne – udzielanie wsparcia dla dzieci i młodzieży zagrożonej uzależnieniem od narkotyków. Rozmowy motywujące do leczenia z osobami uzależnionymi, szkodliwie używającymi i eksperymentującymi z narkotykami, w uzasadnionych przypadkach także pomoc w wyborze ośrodka leczenia uzależnienia od narkotyków.
- Dyżur osoby pierwszego kontaktu.
- Warsztaty dla rodziców – Szkoła Rodziców Nastolatków„ Jeszcze lepszy rodzic” – zajęcia warsztatowe dla rodziców, opiekunów, wychowawców i pedagogów chcących nabyć jeszcze lepszych umiejętności wychowawczych oraz zrozumieć świat dorastającego nastolatka. W czasie zajęć uczestnicy zajmą się codziennymi sytuacjami dotyczącymi relacji z dorastającym dzieckiem. Proponowane tematy:
1) Spotkanie integracyjne oraz wprowadzenie norm i zasad na zajęciach.
2) W moim domu żyje nastolatek- psychologiczne aspekty okresu dorastania.
3) Jak radzić sobie z emocjami- bunt jako sposób wyrażania swojej odrębności.
4) Zamiast rozkazów – rozmowa. Metody zachęcające do współpracy.
5) Karać czy chwalić? Konstruktywne sposoby egzekwowania granic oraz wyrażania zadowolenia.
6) Seks, narkotyki i alkohol. Problemy współczesnych zagrożeń, jak możemy o tym rozmawiać.
7) Rodzice i nastolatki razem. Wartości i przekonania dorosłych kształtujące światopogląd młodzieży.
8) Podsumowanie spotkań. Co wyniosłem/łam, co jest dla mnie ważne, czego się dowiedziałem/łam o sobie.
- Warsztaty dla młodzieży – Kampania Antynarkotykowa – Antydopalaczowa dla młodzieży. Skierowana jest przede wszystkim do mieszkańców Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w
Gostchorzy. Program kampanii będzie miał zadanie przede wszystkim profilaktyczne mające na celu przeciwdziałaniu zażywania substancji psychoaktywnych przez dzieci i młodzież. Będą to spotkania, eventy, akcje profilaktyczne oraz koncerty. Warsztaty zostaną poprowadzone przez Pawła Przewoźnego. Jest to twórca filmowy, reżyser i mówca motywacyjny. Przez wielu uznawany za nową nadzieję rapu. Laureat wielu prestiżowych konkursów i festiwali filmowych. Właściciel „White Studio”, „Underground Studio”, szef lokalnej telewizji „ZBN channel” i działacz społeczny. W swoim życiu promuje on dobre wartości takie jak patriotyzm, wiara i pasja. Jest trenerem szkoleń i warsztatów filmowych dla dzieci, młodzieży i seniorów. Współpracuje z wieloma artystami, stowarzyszeniami, fundacjami, firmami i korporacjami. Prowadzi zajęcia profilaktyczne w
ośrodkach wychowawczych. Finalista ogólnopolskiego konkursu Hard As a Rock – na najlepszy utwór o
Armii Krajowej. Promotor życia bez nałogów. Udowadnia, że pochodzenie, brak pieniędzy i inne trudności nie są w stanie przeszkodzić w spełnianiu marzeń.
W swoich działaniach na rzecz osób uzależnionych oraz zagrożonych uzależnieniami nie zapominamy również o współuzależnionych. Z początkiem lipca ruszamy z działaniami w ramach projekt pt. Punkt konsultacyjno-rehabilitacyjny MÓJ PROBLEM. W ramach projektu podjętych zostanie 5 działań, ze szczególnym uwzględnieniem:
I – Warsztaty z gospodarowania własnym budżetem domowym – Edukacja finansowa.
II – Warsztaty dla grupy dalszego zdrowienia z elementami treningu konstruktywnych zachowań MÓJ PROBLEM.
III – Indywidualne konsultacje terapeutyczne, porady psychologiczne i indywidualne spotkania z zakresu edukacji finansowej.
IV – Dyżur osoby pierwszego kontaktu.
V – Konferencja podsumowująca.