Warsztaty dla młodzieży – „Narkotyki stare i nowe”

Warsztaty dla młodzieży – „Narkotyki stare i nowe”

W ramach realizacji projektu „Narkotyki stare i nowe” Stowarzyszenie na rzecz osób dotkniętych chorobą alkoholową, narkomanią i hazardem „Szansa”  w listopadzie zakończyło cykl warsztatów dla młodzieży z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Gostchorzy, na których uczestnicy w małych grupach rozwinęli umiejętności rozpoznawania i nazywania emocji, poszerzyli wiedzę na temat znaczenia i funkcji emocji. Ponadto terapeuta pokazał jaki wpływ samocena ma na dokonywanie wyborów życiowych oraz sposoby podnoszenia swojej samooceny. Warsztaty poprowadziła terapeuta Marzena Kopówka-Skrzecz.

Działania finansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Zajęcia rekreacyjno-sportowe

Zajęcia rekreacyjno-sportowe

Na zajęciach rekreacyjno-sportowych w ramach projektu „Wiem więcej” wraz z uczestnikami projektu spotkali się członkowie stowarzyszenia SZANSA, które odbyło się w piękne jesienne popołudnie w Leśnych Klimatach. Spotkanie pełne zabaw na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknego lasu miało charakter integracyjny. Rozegrano mini turniej piłkarzów stołowych, w którym wzięły udział dzieci. Dzieciaki wykazały się również celnością w rzucie woreczkiem do obręczy. Mini tor przeszkód, łowienie ryb, zabawa z bańkami, lekcja robienia figurek z balonów to tylko niektóre z atrakcji jakie na nas czekały.  Zwieńczeniem spotkania było ognisko.

Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu finansowanego ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.

Galeria: Zajęcia rekreacyjno-sportowe dla dzieci i dorosłych

KRĘGLE- SPOTKANIE INTEGRACYJNE

KRĘGLE- SPOTKANIE INTEGRACYJNE

W niedzielne popołudnie, 18 października  już po raz drugi Członkowie Stowarzyszenia wraz z uczestnikami projektu spotkali się na turnieju gry w kręgle. Dwie drużyny rozegrały rozgrywkę na którą składała się 10 rund po dwa rzuty każda. Drużyna dorosłych została zdetronizowana przez dzieci i młodzież. Dobrej zabawie sprzyjała atmosfera jednego z najnowocześniejszych miejsc rozrywki w Siedlcach tj. Kręgielni Factory157. Zwieńczeniem naszego spotkania była pyszna pizza a na zwycięzców czekały puchary wypełnione czekoladowym shakiem.

Spotkaliśmy się w ramach projektu „Wiem więcej” finansowanego ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.

Tu znajdziecie kilka zdjęć z naszego spotkania: Galeria: Kręgle- Spotkanie integracyjne

SZKOŁA DLA RODZICÓW

SZKOŁA DLA RODZICÓW

Dnia 5 października 2020 r. zakończyliśmy kolejny cykl spotkań z rodzicami w ramach projektu finansowanego z budżetu  Urzędu Miasta Siedlce „Szkoła dla rodziców i wychowawców”. Zajęcia skończyło 11-stu rodziców, mieszkańców Miasta Siedlce.

Warsztaty przeprowadzone przez mgr Ingę Grzebieliszewską psychologa, edukatora cieszyły się dużym zainteresowaniem. Rozmowy, które wywiązały się pod czas 30 godzin spotkań z rodzicami dotyczyły m.in. radzeniu sobie z emocjami dziecka, rozwiązywaniu konfliktów między rodzeństwem. Czy reagować, czy nie? W jaki sposób rozmawiać z dziećmi, jak słuchać tego co mówi nasze dziecko, bo w brew pozorom to nie jest łatwe. Na te i wiele innych tematów rozmawiali uczestnicy warsztatów.

Stowarzyszenie Szansa serdecznie dziękuje rodzicom za uczestnictwo w warsztatach i nowe pomysły na działania. Dołożymy wszelkich starań aby je wcielić w życie.

 

RAJD ROWEROWY-SPOTKANIE INTEGRACYJNE- LEŚNE KLIMATY

RAJD ROWEROWY-SPOTKANIE INTEGRACYJNE- LEŚNE KLIMATY

Spotkanie integracyjne czyli aktywności na świeżym powietrzu, gry i zabawy terenowe, rajd rowerowy odbyło się 20 września 2020 r. Uczestnicy projektu, wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Gostchorzy i członkowie Szansy brali udział w grach mających na celu integrację uczestników, dostarczenie niesamowitych wrażeń, adrenaliny oraz zahamowanie agresji.
W grach ważnym elementem jest cel i dążenie do niego, czego rezultatem jest grupowa współpraca i szacunek do siebie nawzajem. Wspólne spędzenie wolnego czasu, rajd rowerowy na koniec pieczenie kiełbasek na grillu i wspólne śpiewanie. Najlepszą metodą integracji jest zabawa, przez zabawę zdobyliśmy podstawowe umiejętności bycia razem pomimo różnicy wieku. Młodzieży z Ośrodka Wychowawczego wraz z opiekunami
i członkami Stowarzyszenia na miejsce spotkania przyjechali rowerami przebyli trasę około 15 kilometrów. Spotkanie integracyjne odbyło się w ramach projektu „Nie zażywasz- życie wygrywasz” współfinansowane ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
VI Rodzinny Piknik Trzeźwościowy Razem Łatwiej już za nami!

VI Rodzinny Piknik Trzeźwościowy Razem Łatwiej już za nami!

Tak jak w latach ubiegłych piknik odbył się w ostatnią sobotę wakacji tj. 29.08.2020 r. Dzięki uprzejmości Dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Gostchorzy pana Jana Michalika, który udostępnił Stowarzyszeniu Szansa teren Ośrodka. Na zaproszonych gości czekało wiele atrakcji. Punktualnie o godzinie 13.00 Pan Paweł, prowadzący naszą imprezę wraz z Prezes Stowarzyszenia Szansa, p. Mirosławą Paczóska oficjalnie rozpoczęli piknik. Przez całe spotkanie towarzyszył Nam DJ, który zadbał o oprawę muzyczną. Uczestników nie wystraszyła nawet kapryśna pogoda wszyscy bawili się przy tanecznej muzyce do końca imprezy. Ze sceny zabrzmiało kilka energicznych utworów, po których prowadzący zaprosił dzieci i nie tylko na spotkanie z Pilotem z Państwowej Wyższej szkoły Zawodowej w Chełmie- Centrum Lotnicze.

Na najmłodszych czekał z programem autorskim animacji i iluzji Clown ReSoRek,który z  najmłodszymi za pomocą magii zmieniał świat. Na odważnych czekał instruktor rzutu siekierą do celu (Leśne Klimaty), co było atrakcją nie tylko dla prawdziwych mężczyzn.
Stowarzyszenie przygotowało dla gości poczęstunek tj. kiełbaskę z grilla, oraz przepyszne mięso nad którym czuwali nasi wolontariusze. Dzięki uprzejmości Lokalnej Grupie Działania Ziemi Siedleckiej mogliśmy cieszyć się smakami młodości waty cukrowej i popcornu.
Serdecznie dziękujemy naszym sponsorom, wolontariuszom za pomoc w organizacji wydarzenia, a także wszystkim naszym podopiecznym za przybycie i możliwość spotkania mimo panującej pandemii Covid-19 w warunkach bezpiecznych dla wszystkich.
Do zobaczenia za rok!
20200829_161950
118590333_760934377783490_4248376334806209167_n
20200829_161315
fot. Paweł Chomać- Chomej Lab , Krzysztof Kosina, Emilia Borc.
SZKOLENIE ” NARKOTYKI STARE I NOWE- PROFILAKTYKA, INTERWENCJA, DZIAŁANIE”

SZKOLENIE ” NARKOTYKI STARE I NOWE- PROFILAKTYKA, INTERWENCJA, DZIAŁANIE”

W dniach 20-21.08.2020 r. odbyło się szkolenie dla 20 specjalistów bezpośrednio zajmujących się wsparciem i pomocą osobom uzależnionym oraz zagrożonym uzależnieniem od substancji psychoaktywnych pt ” Narkotyki stare i nowe- profilaktyka, interwencja, działanie”. Projekt finansowany ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.

Na szkoleniu uczestnicy zapoznali się z historią leczenia uzależnień w Polsce, charakterystyką środków psychoaktywnych pochodzenia naturalnego i syntetycznego. Poznali interaktywną metoda pracy z grupą wykorzystująca naszą naturalną umiejętność wchodzenia w role Dramę, poprzez pracę w grupie nabrali umiejętności efektywnej komunikacji. Dzięki dramie uczestnicy mogli przyjrzeć się emocjom, sytuacjom problemowym i ich rozwiązaniom oraz poszerzyć możliwości rozumienia postaw i zachowań innych ludzi.

 

Szkoła dla rodziców i wychowawców

Szkoła dla rodziców i wychowawców

29 czerwca we współpracy z Ingą Grzebiliszewską zakończyliśmy warsztaty II grupy ” Szkoły dla Rodziców i Wychowawców”. W zajęciach wzięło 14-stu specjalistów z Siedlec m.in. nauczyciele, pedagodzy szkolni, wychowawcy z placówek opiekuńczych.

Był to bardzo intensywny czas nowych, ciekawych doświadczeń, czas refleksji, który:

  • pozwolił spojrzeć na mankamenty, niedoskonałości własnego wychowania;
  • pozwolił dostrzec potencjał rozwojowy dziecka;
  • dał wskazówki do pracy nad wychowaniem dzieci m.in. do samodzielności
    i odpowiedzialności.

Warsztaty pozwoliły uczestnikom stanąć po tej drugiej stronie, poczuć emocje dziecka. Retrospekcje pewnych zdarzeń z własnego dzieciństwa pozwoliły spojrzeć na wychowanie dzieci w inny sposób, dzięki wskazówkom prowadzącej uczestnicy mogli przećwiczyć sprawdzone i skuteczne metody wychowawcze, które każdy rodzic powinien poznać, aby efektywnie, z radością i miłością wychować swoje dzieci na wspaniałych, wrażliwych i mądrych życiowo ludzi.

Ukończenie tych warsztatów pozwoli uczestnikom na samodzielne prowadzenie zajęć z rodzicami we własnych placówkach pedagogicznych i nie tylko.

Projekt współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Siedlce.

” Wiem więcej”

” Wiem więcej”

Od 16.06.2020 r. Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Dotkniętych Chorobą Alkoholową, Narkomanią i Hazardem „Szansa” realizuje projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego pt: ” Wiem więcej”.
Punkt Konsultacyjnego – Interwencyjnego ” Wiem więcej” – jest kontynuacją działań podjętych w 2018 roku. Ukierunkowany jest na pomoc dzieciom, młodzieży nadużywającej lub zagrożonej uzależnieniem, rodzicom/opiekunom jak i prowadzenie działań kulturalnych
i sportowych.
W ramach projektu podjęte zostaną działania, takie jak:
● Konsultacje terapeutyczne indywidualne rodziców, opiekunów, wychowawców itp.
● Porady psychologiczne
● Dyżur osoby pierwszego kontaktu
● Dyżur edukatora profilaktyki uzależnień dla osób zagrożonych uzależnieniem