Szkolenie pt. „Zmiany w metodach leczenia uzależnień”

Szkolenie pt. „Zmiany w metodach leczenia uzależnień”

W dniach 23-24 listopada br. odbyło się szkolenie pt. „Zmiany w metodach leczenia uzależnień”. Szkolenie zorganizowane było w ramach realizacji projektu „Profilaktyka z SZANSĄ” współfinansowanego przez Fundusz Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. W szkoleniu udział wzięli przedstawiciele instytucji mających ścisły związek z problematyką uzależnień m.in. przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji z Siedlec, kuratorzy sądowi, wychowawcy Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych z Gostchorzy, Wojnowa oraz Czuchowa, Pedagodzy szkolni, Terapeuci i specjaliści stowarzyszenia Szansa, a także specjaliści oddziału uzależnień z Łukowa. Miejscem szkolenia był Hotel „Dwór w Zabużu”. Trenerką dzielącą się wiedzą i doświadczeniem była Pani Aleksandra Szołdra-Kobus, kierownik poradni, psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień.

Po przywitaniu zaproszonych uczestników szkolenia przedstawiliśmy efekty pozostałych działań realizowanych w ramach tego projektu, a były to m. in. Fotorelacje ze spotkań profilaktycznych w 30 szkołach oraz pokazy, multimedialne spotów profilaktycznych powstałych podczas zajęć warsztatowych w siedleckim zakładzie karnym.

Po krótkiej prezentacji przeszliśmy do omówienia zagadnień szkolenia:

– Różnicowanie problemów alkoholowych: edukacja i ćwiczenia.

– Sposoby leczenia uzależnienia od alkoholu: edukacja.

– Interwencja kryzysowa jako jedna z metod motywowania do zaprzestania picia i podjęcia terapii: edukacja i ćwiczenia.

– Wykorzystanie elementów Dialogu Motywującego w procesie motywowania osób uzależnionych do podjęcia terapii: edukacja i ćwiczenia

W sobotni poranek 24 listopada, poruszyliśmy kwestię:

– Wykorzystanie elementów Dialogu Motywującego w procesie motywowania osób uzależnionych do podjęcia terapii: edukacja i ćwiczenia

– Ograniczanie picia jako cel terapii: edukacja.

– Ograniczanie picia jako cel terapii: edukacja.

Po zakończeniu części merytorycznej przystąpiliśmy do wręczenia certyfikatów poświadczających uczestnictwo w szkoleniu. Serdecznie dziękujemy Pani Aleksandrze Szołdra – Kobus za podzielenie się doświadczeniem.

 

RAZEM ŁATWIEJ 2018

RAZEM ŁATWIEJ 2018

Jak co roku na zakończenie wakacji wraz z Parafią pod wezwaniem Bł. Męczenników Podlaskich Rodzinny zorganizowaliśmy Piknik Trzeźwościowy pod hasłem RAZEM ŁATWIEJ. Była to już IV edycja pikniku. Pełną parą ruszyliśmy punktualnie o godzinie 13.00. Jak co roku dużą popularnością cieszyła się loteria fantowa oraz stanowiska gastronomiczne. Na wszystkie przybyłe dzieciaki czekały atrakcje w postaci dmuchanych zjeżdżalni oraz sportowych konkurencji. Dzięki Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach dzieci i młodzież mogły uczestniczyć w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. Na scenie wystąpili: Na scenie wystąpili: Zespół MagneZ, Olga Musiatowicz i Nadia Wierzbicka, Agnieszka Korycińska, zespół Mała Orkiestra Dni Naszych, Zombę zatańczyły panie z Forma Fitness a gwiazdą naszego Pikniku była cudowna Zuzia Janik. Pod scena wystąpiły dzieci i młodzież z Akadami Sztuk Walki Jacka Szymańskiego. Zaprezentowali się także Wojowie z Mazowieckiego Sojuszu Grup Rekonstrukcyjnych. jak co roku mogliśmy również liczyć na wsparcie strażaków z OSP Pruszynek. Zaprezentowali sprzęt gaśniczy, a każde dziecko mogło poczuć się jak prawdziwy strażak ubierając kask i zasiadając za kierownicą bojowego wozu strażackiego. Przyszli kierowcy jednośladów mogli sprawdzić swoje umiejętności na symulatorze przywiezionym przez Miejską Komendę Policji w Siedlcach. Piknik nie mógłby się odbyć gdyby nie liczna pomoc wolontariuszy oraz sponsorów. Dziękujemy wszystkim!!! Zapraszamy do odszukiwania się w zdjęciach umieszczonych w galerii oraz na naszym profilu na fb.

 

Profilaktyka z SZANSĄ

Profilaktyka z SZANSĄ

Od 15 czerwca realizujemy projekt o nazwie „Profilaktyka z SZANSĄ” współfinansowany przez Fundusz Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. To kolejna edycja cieszącej się ogromnym zainteresowaniem inicjatywy, w której młodzi ludzie przekazują konkretne wartości innym młodym ludziom. Do tej pory udało nam się odwiedzić kilkadziesiąt szkół oraz spotkać z tysiącami uczniów. Dzięki tym spotkaniom młodzież ma szansę inaczej spojrzeć na swoje życie, na cele do których dąży oraz metody, które może wykorzystać w ich osiągnięciu. Nastolatkowie słyszą o tym, że bez względu na to w jakiej rodzinie się urodzili, w jakim środowisku wychowali, czy ile pieniędzy mają w portfelu, zawsze mają szansę na spełnienie swoich marzeń i godne życie.

W ramach projektu prowadzone są zajęcia w szkole, które obejmują:

  • prelekcję „Scenariusz Życia”, czyli opowieść młodego filmowca o tym w jaki sposób można znaleźć pomysł na swoje życie, gdzie szukać inspiracji, czego w życiu unikać, a do czego dążyć aby w rezultacie zostać reżyserem swojego życia.
  • pokaz filmu – „SW – Historia Solidarności Walczącej”, czyli mało znaną historię o najbardziej radykalnej, największej i najlepiej zorganizowanej, niepodległościowej organizacji walczącej z komunizmem. Film o ludziach walczących o lepsze życie dla siebie, swoich rodzin oraz całej ojczyzny.

Do projektu zapraszamy 30 szkół. Poprzednie doświadczenia pokazują, że liczba wolnych miejsc szybko maleje, dlatego warto zdecydować się jak najwcześniej. Po zapisach osoby z naszego stowarzyszenia będą kontaktować się ze szkołą w celu ustalenia konkretnego terminu.

Zapisy oraz pytania dotyczące projektu prosimy kierować pod adres mailowy szansa.siedlce@gmail.com lub za pośrednictwem telefonu 513 09 22 22.

Nie zażywasz – życie wygrywasz!

Nie zażywasz – życie wygrywasz!

Program Punkt Konsultacyjno-interwencyjny „Nie zażywasz -życie wygrywasz” w Siedlcach jest kontynuacją Projektów, który realizowany był w poprzednich latach. Działalność promocyjna i reklamowa prowadzona na poprzednim etapie pozwoliła na rozpowszechnienie istnienia Punktu i pokazała zapotrzebowanie na taką pomoc. Program realizowany w ramach Projektu ma charakter poradnictwa w zakresie używania substancji psychoaktywnych. Jest skierowany do młodzieży oraz młodych dorosłych eksperymentujących i szkodliwie używających narkotyków oraz innych substancji psychoaktywnych. Równolegle działaniami profilaktycznymi objęci zostaną rodzice oraz inni członkowie rodzin osób z problem narkotykowym. W tym roku planujemy, że bezpośrednim wsparciem obejmiemy 40 osób uzależnionych, zagrożonych uzależnieniem i współuzależnionych.

Działania są formą pomocy indywidualnej i grupowej. Bezpłatne i anonimowe porady psychologiczne, terapeutyczne jak i warsztaty odbywają się w naszej siedzibie znajdującej się w Siedlcach przy ul. Dylewicza 23. Tak jak w większości naszych działań zapewniamy dyżur osoby pierwszego kontaktu, która dyżurując pod nr tel 513 092 222 pokieruje Państwa do odpowiedniego specjalisty.

Działania te obejmą również młodzież z pobliskiego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Gostchorzy, którzy oprócz zajęć specjalistycznych dostaną również możliwość udziału w zajęciach wspomagających w postaci gier terenowych, surwiwalu itp.

Już teraz zapraszamy również na Rodzinny Piknik Trzeźwościowy „Razem Łatwiej”, który odbędzie się 1 września w godzinach od 13.00. Czekamy na cale rodziny wraz z mnóstwem atrakcji i niespodzianek. Szczegóły i plakaty informacyjne pojawią się wkrótce.

 

Wenus w alkoholowej pianie – edycja II

Wenus w alkoholowej pianie – edycja II

Alkoholizm jest chorobą bardzo demokratyczną, dotyka zarówno ludzi młodych jak i ludzi w podeszłym wieku, ludzi o wysokim statusie społecznym jak i tych biednych, wykształconych jak również, tych którzy nie zdobyli wykształcenia, ale przede wszystkim dotyczy zarówno kobiet i mężczyzn. Brak jest różnic, co do występowania podstawowych objawów uzależnienia, które są jednakowe dla każdego alkoholika. Natomiast różnice te występują na innych płaszczyznach uzależnienia od alkoholu. Toteż nadużyciem byłoby ich niedostrzeżenie i niepochylenie się nad nimi. I tak jedną z kluczowych jest różnica wynikająca z płci osoby uzależnionej od alkoholu.

Dość oczywistym jest fakt, iż kobiety różnią się od mężczyzn pod wieloma względami, rozpoczynając od budowy fizjologicznej poprzez funkcjonowanie emocjonalne, kończąc na funkcjonowaniu społecznym, to również zaskakującym przestaję być to, że u płci pięknej inaczej wygląda proces uzależniania się, doświadczania choroby i sam etap leczenia. W niniejszych działaniach pragniemy skupić się konkretnie na wsparciu kobiet dlatego z dniem 1 lipca br. ruszył punkt konsultacyjno-terapeutyczny „Wenus w alkoholowej pianie” – Jest to projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Punkt ukierunkowany jest na pomoc kobietom, a w szczególności podopiecznym Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czuchowie, nadużywającym lub zagrożonym uzależnieniem. W ramach projektu prowadzimy również działania informacyjno-eduakcyjne.

Dodatkowo w ramach projektu odbędą się również warsztaty grupowe Sobą być, dobrze żyć. indywidualne porady psychologiczne. Zwieńczeniem działań będzie konferencja podsumowująca pt. Kobieta, a uzależnienie na którą już teraz zapraszamy 2 października br do auli w MSCDN w Siedlcach. Konferencja ma na celu wymianę informacji między specjalistami i instytucjami zajmującymi się rozwiązywaniem problemów związanych z nadużywaniem alkoholu. Poniżej charakterystyka poruszanych problemów przez zaproszonych prelegentów.

Pani Marzena Wawerska-Kus „Kobietom jest trudniej” poruszy problem alkoholizmu kobiet poprzez pryzmat społecznego moralnego potępienia.

Pani dr Izabela Aldona Trzpil – W swoim wystąpieniu zwróci uwagę na problem przemocy wobec kobiet uzależnionych od alkoholu.

ks. Marek Dziewiecki – od lat współpracujący z naszym Stowarzyszeniem. W swoim wystąpieniu zwróci szczególną uwagę na ogromną rolę pracowników służby zdrowia w identyfikowaniu problemów alkoholowych kobiet.

Nie zapominajcie, że w ramach naszych działań funkcjonuje tel. tzw . osoby pierwszego kontaktu, która wstępnie udzieli pierwszej porady kierując do odpowiedniego specjalisty (tel. 513 092 222)

Porady w formie spotkań indywidualnych jak i grupowych są bezpłatne i przede wszystkim anonimowe. Zapraszamy do siedziby naszego stowarzyszenia znajdującej się w Siedlcach przy ul. Dylewicza 23. Tel. kontaktowy 513 092 222.

 

II Niebanalny Triathlon Młodzieżowy

II Niebanalny Triathlon Młodzieżowy

Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Młodzieżowej Wspólnoty Mieszkaniowej SOS w Siedlcach w dn. 26 maj zorganizowała II Niebanalny Triatlon Młodzieżowy, w którym Szansa wystawiła dwie drużyny w triatlonie honorowym pobiegł Marek Niebojewski a rowerem jechała Izabela Paczoska. Do głównego startu wytypowaliśmy trzech zawodników, którzy przebiegli trasę 5 km. następnie rozwiązali zagadkę logiczną i wyruszyli na 5 km rowerami. Było bardzo ciężko , żar lał się z nieba zero wiatru ale daliśmy radę . Brawo Emilia Paczóska, Grzegorz Krasuski i Konrad Hinz.

33647291_1621878511265058_4695849647803990016_o 33689845_1621880441264865_5022159637793734656_o 33745585_1621879831264926_9142723726540800000_o 33756658_1621879654598277_2507085076257308672_o 33813092_1621879171264992_1013204324387389440_o 33827371_1621880161264893_280024536190025728_o 33871900_1621877037931872_5694346131564134400_o 33900808_1621878904598352_4810912538923368448_o

II Siedlecki Dzień Organizacji Pozarządowych

II Siedlecki Dzień Organizacji Pozarządowych

25 maja na Placu Sikorskiego w Siedlcach Stowarzyszenie SZANSA brało udział w II Siedleckim Dniu Organizacji Pozarządowych. Od rana członkowie Stowarzyszenia ustawiali namiot i przygotowywali się do fajnej imprezy. Dziękujemy SOKiAL i Radzie Organizacji Pozarządowych.

 33691430_1621827181270191_7772230113705328640_o (1) 33713933_1621828724603370_2708084576432947200_o 33790029_1621828031270106_8593669830568050688_o 33870900_1621827351270174_8344005580674826240_o 33923536_1621827611270148_7238180462642855936_o
Profilaktyka z filmem w tle

Profilaktyka z filmem w tle

21 maja 2018 r odbyły się pierwsze warsztaty profilaktyczne w Zespole Szkół w Seroczynie pt „Profilaktyka z filmem w tle” współfinansowane ze środków Gminy Wodynie. Młodzież pod czujnym okiem wspaniałego reżysera Paweł Przewoźny nagra spot. Z niecierpliwością czekamy na finał, a oto kilka fotek z pierwszego spotkania33101809_1615656598553916_5993148737218674688_o 33110851_1615656508553925_6477876568696815616_o 33180132_1615656288553947_6751380253609820160_o 33302278_1615657331887176_6292675010502852608_o

Szansa na motywację przez integrację – 5 lecie SZANSY

Szansa na motywację przez integrację – 5 lecie SZANSY

19-20 maja 2018 r odbyły się Warsztaty pt. „Szansa na motywację przez integrację” na 5 lecie Stowarzyszenia SZANSA . Weekend spędziliśmy w Agroturystyce u Beaty i Michała w Chrołowicach (przepiękne miejsce, niesamowite posiłki- dziękujemy). W warsztatach udział wzięło 30 członków Stowarzyszenia SZANSA oraz zaproszeni goście. Dziękuje Wszystkim za bardzo miło spędzony czas.

33676431_1621795257940050_6403830748398223360_o 33676678_1621798541273055_5369082167974428672_o 33689093_1621795014606741_7615192898044166144_o 33689253_1621798437939732_325169689057558528_o 33710549_1621795387940037_1519712355930341376_o 33717420_1621795607940015_2960531406788231168_o 33738010_1621796517939924_1919780124236972032_o 33751440_1621796077939968_1773303627566284800_o 33769774_1621798367939739_4782682925772570624_o 33778927_1621796694606573_4443977733181014016_o

Działania dla osób uzależnionych i współuzależnionych.

Działania dla osób uzależnionych i współuzależnionych.

Z dniem 1 lutego br rozpoczęliśmy działania projektowe współfinansowane przez Miasto Siedlce. Projekt Punkt konsultacyjno-rehabilitacyjny SZANSA.

Prowadzenie Punktu konsultacyjno-rehabilitacyjnego SZANSA. – ukierunkowane jest na pomoc osobom uzależnionym i wszystkim tym, których problem dotyka.

Działania są formą pomocy indywidualnej i grupowej w formie bezpłatnych i anonimowych porad psychologicznych oraz konsultacji indywidualnych, świadczonych w lokalu na przedmieściach Siedlec – ul. Dylewicza 23.

W ramach projektu realizujemy działania:

I – Konsultacje dla osób uzależnionych

II –  Prowadzenie grupy rozwoju osobistego na podstawie 12 kroków AA.

III- Porady psychologiczne dla osób uzależnionych.

IV- Dyżur osoby pierwszego kontaktu

V – Warsztaty  „Szansa na motywację przez integrację” – 5 lat Stowarzyszenia Szansa.