Wenus w alkoholowej pianie…

Wenus w alkoholowej pianie…

„Wenus w alkoholowej pianie” – w dniu dzisiejszym odbyło się długo wyczekiwane szkolenie poruszające bardzo ważne zagadnienia uzależnienia wśród kobiet. W szkoleniu uczestniczyli pracownicy OPS-ów z naszego regionu, a swoją wiedzą i doświadczeniem dzieliła się Pani Renata Niedziółka, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień z 25 letnim stażem pracy w oddziale leczenia uzależnień w Łukowie.
Szkolenie jest elementem projektu pod tą sama nazwą, współfinansowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

DSC01999 DSC01996

Wenus w alkoholowej pianie.

Wenus w alkoholowej pianie.

Długo czekaliśmy na możliwość skierowania swoich działań do kobiet w ciąży mających problem z uzależnieniem od alkoholu oraz osób im najbliższych, a także środowiska będącego wsparciem i pomocą dla nich. W ramach projektu organizujemy szkolenie o tym samym tytule co nazwa projektu gdzie zostaną poruszone kwestie Kobiecy alkoholizm, Picie w ciąży – zespół FASD, Jak pomagać uzależnionym kobietom, „Być kobietą”. Szkolenie poprowadzi mgr Renata Niedziółką, certyfikowanym specjalistą psychoterapii uzależnień. Potrzebujący wsparcia i pomocy oferujemy indywidualne konsultacje terapeutyczne oraz indywidualne porady psychologiczne i psychoterapeutyczne. Nasi specjaliści czekają na Was.

Rajd rowerowy

Rajd rowerowy

Dnia 02.09 br członkowie stowarzyszenia SZANSA wraz z chłopcami z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Gostchorzy wzięli udział w rajdzie rowerowym do Domu Pracy Twórczej w Chlewiskach. Na miejscu rozpaliliśmy ognisko i wspólnie upiekliśmy kiełbaski. Był to również doskonały czas na wymianę międzypokoleniowych doświadczeń. Rajd rowerowy był zorganizowany w ramach projektu „Punkt konsultacyjno – interwencyjny TAMA” współfinansowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Bez tytułuasdf

„Alkoholik i osoba współuzależniona tańczą razem chocholi taniec” Konferencja

„Alkoholik i osoba współuzależniona tańczą razem chocholi taniec” Konferencja

W dniu 21 września br. odbędzie się konferencja będąca podsumowaniem kończącego się projektu pt. „Wiem więcej” skierowanego do osób współuzależnionych. Udział w konferencji jest bezpłatny. Poniżej przedstawiamy agendę konferencji.

10.00 – 10.30 Rejestracja uczestników

10.30 – 11.30 Cechy osób uzależnionych i współuzależnionych. Relacje w rodzinie i związku.

Dr Maria Jankowska – starszy wykładowca Instytutu Psychologii Stosowanej, Zakładu Psychologii Rozwoju i Wychowania .

11.30 – 12.30 Nowe metody wspierania rodziny podczas

czynnego uzależnienia.

Mgr Jadwiga Fudała – socjolog, specjalista psychoterapii uzależnień, terapeuta motywujący, organizator systemu lecznictwa odwykowego w zakładach karnych, wieloletni kierownik wojewódzkiego ośrodka terapii uzależnienia w województwie mazowieckim oraz wykładowca wyższych uczelni.

12.30 – 13.00 Przerwa kawowa

13.00 – 14.00 Rodzina dysfunkcyjna i jej wpływ na wychowanie dzieci.

Mgr Renata Niedziółka- certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień. Wieloletni pracownik oddziału leczenia uzależnień w Łukowie i Stowarzyszenia

14.00 Zakończenie konferencji

 

Projekt „Wiem więcej” jest współfinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

Profilaktyka z filmem w tle

Profilaktyka z filmem w tle

To już kolejne działania jakie wykonujemy we współpracy z gminą Wodynie. Tym razem, nasze działania skierowane są dla uczniów lokalnej szkoły. „Profilaktyka z filmem w tle” – pod tą nazwą projektu kryją się działania polegające na przeprowadzeniu warsztatów profilaktyczno filmowych dla około 15 uczniów oraz zorganizowanie eventu pt. „Scenariusz życia” dla wszystkich uczniów i pedagogów. Ruszamy już z początkiem roku szkolnego! Poprzez zaplanowane działania chcemy przekazać wiedzę dotyczącą konsekwencji zażywania narkotyków, dopalaczy, alkoholu oraz wszelkich używek. Chcemy również pokazać pozytywny wpływ na nasze życie poprzez posiadanie pasji. Zajęcia poprowadzi Paweł Przewoźny, raper, mówca motywacyjny, filmowiec.

III Rodzinny Piknik Trzeźwościowy RAZEM ŁATWIEJ – relacja

III Rodzinny Piknik Trzeźwościowy RAZEM ŁATWIEJ – relacja

Już po raz trzeci spotkaliśmy się w ostatnią sobotę wakacji na Rodzinnym Pikniku Trzeźwościowym RAZEM ŁATWIEJ. Pogoda wspaniała, jak na zamówienie:) Piknik rozpoczął się punktualnie o godzinie 13.00. Bardzo szybko do Loterii Fantowej utworzyła się kolejka dzieciaków chcących wygrać upatrzoną nagrodę. Losów zabrakło już o godzinie 16.00

Na scenie gościliśmy m.in. Małą Orkiestrę Dni Naszych,  Rostkowski Country Band, Młodzieżowy Zespół ze Skrzeszewa. Występ solowy dała również nasza wspaniała wolontariuszka – Agnieszka Korycińska. Pokaz karate dało Stowarzyszenie Akademia Sztuk Walki Jacek Szymański.

Najwięcej atrakcji czekało na przybyłe na piknik dzieci, były to konkursy plastyczne, strzelanie z łuku, przeciąganie liny, chusta animacyjna, nadmuchiwane zjeżdżalnie i wiele innych atrakcji. Nie było chwili żeby któreś ze stanowisk stało puste.

Kolejny raz razem z nami bawili się reprezentanci siedleckiego MEDYKA prezentując technikę udzielania pierwszej pomocy oraz malując twarze. Pierwszy raz za to gościliśmy Związek Polskich Spadochroniarzy – XXVII Oddział w Siedlcach, którzy zaprezentowali sprzęt jakim na co dzień posługują się spadochroniarze.

Jak co roku każdy uczestnik pikniku mógł skosztować wspaniałej kiełbaski z grilla, waty cukrowej oraz popcornu.

W trakcie pikniku prowadzona była zbiórka publiczna z przeznaczeniem na realizacje działań statutowych w postaci zajęć profilaktycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Bardzo dziękujemy wszystkim sponsorom oraz organizacjom, którzy pomagali w organizacji i przebiegu pikniku. Kolejne podziękowania należą się niesamowitym wolontariuszom, którzy włożyli wiele wysiłku realizację tej wspaniałej imprezy.

Zdjęcia z pikniku można obejrzeć TUTAJ

 

III Rodzinny Piknik Trzeźwościowy RAZEM ŁATWIEJ

III Rodzinny Piknik Trzeźwościowy RAZEM ŁATWIEJ

Wraz z Parafią p.w. Męczenników Podlaskich, zapraszamy na III Rodzinny Piknik Trzeźwościowy „Razem łatwiej”. Impreza rozpocznie się w sobotę 26 sierpnia o godz. 13.00 na placu parafialnym przy ul. Daszyńskiego.

Lokalny festyn jest propozycją spędzenia ostatniej wakacyjnej soboty w rodzinnej, radosnej atmosferze. Zaproszenie jest skierowane do mieszkańców Siedlec i okolic, a zwłaszcza mieszkańców zachodniej części Siedlec i zarazem parafian kościoła p.w. Męczenników Podlaskich. – Pragniemy, aby mieszkańcy tej części Siedlec lepiej się poznali i zintegrowali. Bardzo zależy nam też na lepszym poznaniu naszego stowarzyszenia, któremu przyświeca jakże ważny społecznie cel: pomoc osobom w kryzysie życiowym, którego przyczyną jest uzależnienie od alkoholu, narkotyków, czy też hazardu oraz profilaktyka szkodliwych społecznie zachowań, jak m.in. nadużywanie alkoholu, sięganie po narkotyki, czy też „komputeroholizm” lub „smartfoholizm”.

Piknik przy ulicy Daszyńskiego jest formą promowania zdrowego stylu spędzania wolnego czasu, bez alkoholu i innych używek. Impreza jest zdecydowanie przyjazna rodzinom, także tym z małymi dziećmi. Dla maluchów przygotowano szereg atrakcji, konkursów i zabaw integracyjnych.

Zabawa piknikowa będzie trwała od godz. 13.00 do 18.00. Będzie loteria fantowa, wspólne grillowanie, pyszny bigos z „Chodowiaka”, popcorn, wata cukrowa. Dla dzieci przygotowane zostaną: plac zabaw, dmuchana zjeżdżalnia, basen z kulkami. Atrakcją dla malców będą też mega bańki mydlane, zabawy z chustą animacyjną oraz malowanie twarzy.

Na estradzie wystąpią mała Orkiestra Dni Naszych, Rostkowski Contry Band, zespół śpiewaczek z Pruszyna Pieńki – Ale-babki, solistka Agnieszka Korycińska, Zespół Młodzieżowej Straży Pożarnej z Przywór Dużych, młodzieżowy zespół ze Skrzeszewa, który zaśpiewa, zatańczy i poprowadzi zabawy integracyjne. Dodatkową atrakcją będzie wspólny taniec „zumba”, który poprowadzi instruktor z klubu Forma Fitness Siedlce. Zobaczymy też pokazy: sztuk walki kickboxingu oraz Łukasza Witczuka, mistrza Polski i Europy, który pokaże, jak prawidłowo ćwiczyć nordic walking.

Podczas pikniku, kadra Zespołu Szkół Medycznych będzie uczyła udzielania pierwszej pomocy, a strażacy z jednostki OSP w Przyworach Dużych zaprezentują nie tylko nowoczesny sprzęt, ale też swoje umiejętności. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach zabawią się razem z publicznością w grę edukacyjno-profilaktyczną. Gościem imprezy będzie XVII Pułk Spadochroniarzy z Siedlec. Na terenie obok placu prowadzone będą przejażdżki motocyklami.
Podczas pikniku  prowadzić będziemy zbiórkę publiczną na cele statutowe stowarzyszenia. Zapraszamy na nasz profil na fb gdzie można na bieżąco śledzić nasze działania www.facebook.com/SzansaSiedlce

Szkolenie „NARKOTYKI STARE I NOWE – PROFILAKTYKA, INTERWENCJA, DZIAŁANIE”

Szkolenie „NARKOTYKI STARE I NOWE – PROFILAKTYKA, INTERWENCJA, DZIAŁANIE”

„NARKOTYKI STARE I NOWE – PROFILAKTYKA, INTERWENCJA, DZIAŁANIE” – to temat dwudniowego szkolenia , które organizowaliśmy w ramach projektu „Punkt konsultacyjno – interwencyjny Pomocna dłoń”, współfiansowanego przez samorząd województwa mazowieckiego. Poprowadził je Pan Artur Malczewski, kierownik Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. W szkoleniu udział wzięło 22 osoby, które na co dzień zajmują się problemem uzależnień w naszym regionie m.in pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Siedlcach, kuratorzy sądowi, przedstawiciele policji. Ugościł nas niesamowity Dwór Mościbrody. Był to również czas na integrację i wymianę doświadczeń co wspólnie czyniliśmy przy ognisku. Poniżej przedstawiamy tematy jakie były poruszane w trakcie szkolenia:

  1. Opisy narkotyków, sposób działania, efekty oraz zagrożenia ze szczególnych uwzględnieniem substancji których rozpowszechnienie jest wyższe na Mazowszu niż w innych województwach jak np. metamfetamina.
  2. Omówienie problematyki dopalaczy na podstawie broszur przygotowanych przez Artura Malczewskiego dla Fundacji ETOH.
  3. Kwestie prawne związane z narkotykami, system pomocy osobom uzależnionym.
  4. Programy rekomendowane oraz prezentacja minimalnych standardów w redukcji popytu, dyskusja nad przeciwdziałaniem narkomanii w Siedlcach – analiza SWOT.
  5. Szkolenie oraz warsztaty z Europejskich standardów w oparciu o toolkit 3 (podręcznik nr 3 EDPQS) uzupełnione o zagadnienia z podręcznika dotyczącego międzynarodowych standardy w profilaktyce.

DSC01800 DSC01793

Zapraszamy do zakładki galeria po więcej fotografii

 

 

 

 

Sport, Muzyka, Profilaktyka…

Sport, Muzyka, Profilaktyka…

Miło nam zakomunikować, że od lipca br. ruszył projekt pt. Punkt konsultacyjno-interwencyjny  TAMA „. Działania projektowe współfinansowane przez samorząd województwa mazowieckiego. W trakcie 4 miesięcy realizacji projektu zaplanowaliśmy wiele ciekawych inicjatyw.

Warsztaty muzyczno – profilaktyczne dla dzieci i młodzieży, które odbędą się w szkołach w Wiśniewie, Rudzie Wodyńskiej oraz na III Rodzinnym Pikniku Trzeźwościowym.

Będzie to cykl koncertów profilaktycznych, przeznaczonych dla młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Każdy z koncertów jest autonomiczny i dotyczy osobnych zagadnień: Alkohol – niewinne początki życiowych tragedii, Polski Blues – stop narkotykom, Dopalacze – ciągle aktualne i groźne, Pasje, które ratują życie. Wykonawcy opowiadają w męski, prawdziwy i bezpardonowy sposób o swoich obserwacjach wyniesionych bezpośrednio z tzw. środowiska artystycznego. Swoją wiedzę i doświadczenie przekazują bez mentorskiego tonu, używając języka trafiającego do młodego człowieka. Tłem tych opowieści są piosenki własnego autorstwa grane na żywo, pochodzące z oficjalnych płyt Zespołu, nawiązujące w treści do meritum koncertu, oraz utwory światowej klasyki rockowej, znanej i kochanej przez młodzież. Koncert trwa ok. 60 -90 minut.  Dowodem na żywe zainteresowanie tematyką jest częsta korespondencja z młodą publicznością za pomocą mediów społecznościowych, gdzie słuchacze zadają liczne pytania Zespołowi, czasem proszą o wskazówki, a niekiedy o pomoc.

Sport w profilaktyce uzależnień odgrywa coraz większą rolę dlatego dużą część naszych działań stanowią treningi Nordic Walking na które serdecznie zapraszamy! Wstępnie będą odbywały się w każdy czwartek od godziny 18.00. Spotykamy się przy „żaglówce” nad siedleckim zalewem. Prosimy o wcześniejsze telefoniczne zgłaszanie swojej obecności.

Na co dzień dyżur pełni osoba pierwszego kontaktu, która będzie zajmowała się przyjmowaniem zgłoszeń, udzielaniem informacji na temat świadczonej pomocy. Będzie można umówić się również na spotkania z psychologiem, terapeutą oraz obsługą telefonu zaufania.

W ramach naszej już wieloletniej współpracy z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Gostchorzy, Wioską SOS w Siedlcach będziemy uczestniczyli w wyjściach do kina, wspólnej integracji podczas gry w kręgle, rajdu rowerowego oraz wyjścia do teatru. Liczymy na wspaniałą zabawę:)